Yılbaşı Mezeleri

Yılbaşı Mezeleri

Yılbaşında herkes zengin ve güzel bir sofra hazırlamaya özen gösterir. Aperitifler, mezeler, çorbalar, salatalarla başlayan ve ana yemeğe doğru uzanan bir sofraya oturulur. Buradaki kilit nokta, yılbaşı mezeleri ve aperitifler oluyor. Hem lezzetli olmalı hem de ana yemeği yemeyi engelleyecek kadar çok olmamalı. Bunun için tadımlık lezzetler yapmakta fayda var.

Yılbaşı mezeleri listesinde neler olmalı?

Bu sorunun cevabı içeceğiniz içkiye göre şekillenecektir. Alkollü ve alkolsüz içkiler olarak ana başlıkta ayırıp ardından çeşitlerine göre küçük başlıklarda değerlendirebilirsiniz. Ortalama önerilerde bulunmak gerekirse, birkaç fikir verebiliriz.

Şarap tüketecekseniz;

Şarabın yanında peynir tabağı olmadan olmaz. İthal ya da yerli peynirlerden oluşan başarılı bir meyve tabağı, kuru ya da taze meyveler, sossuz kuruyemişler ve tuz oranı şaraba göre belirlenmiş olan yeşil zeytin de tercih edebilirsiniz. Kuru et, roast beef, kızarmış ekmek ya da ekmek cipsi, galeta gibi destekleyici lezzetleri de unutmamak gerek. Aynı malzemeleri kullanarak lezzetli kanepeler de hazırlayabilirsiniz.

Şarap aperitiflerini porsiyon olarak küçük tutun ki, ana yemeğe de yer kalsın. Ana yemekte de etli ama az soslu yemekler hazırlamaya özen gösterin ki, şarabın tadını alasınız.

40683de3b0c89b7150886de0435a2600

Rakı tüketecekseniz;

Rakının sofrası her zaman iddialı ve keyiflidir. Beyaz peynir, haydari, humus, fava, acılı ezme, topik, şakşuka, patlıcan salatası, yoğurtlu semizotu gibi mezelerin dışında balıkla hazırlanan mezeler rakı ile harika bir uyum yaratırlar.

Karides, kalamar gibi deniz mahsulleri sofranızı daha da zengin hale getirecektir. Mezgit, somon ve uskumru ile harika mezeler yapabilirsiniz.

Ana yemek olarak yine et ya da balık tercih edebilirsiniz.

e6636cc518392ad6a8f5adf605e35ce0

 

Bira tüketecekseniz;

Bira-patates ikilisi herkesin bildiği ve vazgeçmediği bir lezzettir. Köfte, tavuk kanadı, sosis, patates kızartması çeşitleri ile bira tüketebilirsiniz. Biranın pek çok çeşidi yemekle tüketmeye uygun değildir. Bazı biralar, balıkla ya da etle iyi gidebilir ama seçiminizi iyi yapmalısınız.

Viski ya da votka tüketecekseniz; yemek yemekten vazgeçmeniz ve sadece kuruyemişe ağırlık vermeniz gerekecektir. Viski ile çikolata da tüketebilirsiniz.

Alkolsüz içecekler tüketecekseniz;

Gazlı içecekler, meyve suları, şalgam suyu ya da ayran tüketmeyi tercih ediyorsanız pek çok meze türünü ve yemeği yiyebilirsiniz. Özellikle et yemeklerine ağırlık vermeniz tavsiye edilir. Alkollü içeceklerle tüketeceğiniz atıştırmalıkları da bu içeceklerle birlikte keyifle tüketebilirsiniz.

Klasik mezeleri farklı şekilde sunabilirsiniz; sadece mutfağa girin ve iç güdülerinizle hareket edin.

Afiyet olsun!

BENZER TARİFLER

Humuslu Enginar 30 dakika
Girit Ezmesi 15 dakika
Bezelye Humusu 20 dakika
Bal Kabaklı Humus Tarifi 20 dakika
Deniz Börülcesi Salatası 25 dakika
Tahinli Patlıcan Salatası 30 dakika
Bal Kabağı Kızartması 15 dakika
Yoğurtlu Patlıcan 15 dakika