Navigation

Pişi, kahvaltı ve çay saatleri için muazzam bir lezzettir. Neredeyse herkesin sevdiği keyifli bir tattır. Mayalı ya da mayasız şekilde yapılabilir. Ama canınız çektiğinde hemen yapıp yemeniz için mayasız tarifi uygulamanız daha pratik olacaktır. O yüzden biz size mayasız tarifi vereceğiz.

Pişi tarifi için gerekli malzemeler:
1 su bardağı yoğurt (soğuk olmamalı)
1 yumurta
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı tuz
Aldığı kadar un
Kızartmak için sıvıyağ

Geniş bir kabın içerisine yoğurt ve yumurtayı koyup karıştırın.

İyice karıştırdıktan sonra içerisine tuz ve karbonat ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Bu aşamadan itibaren unu eklemeye başlayın ancak azar azar olmasına dikkat edin. Unun miktarı haddinden fazla ya da az olursa pişi hamurunun kıvamını yakalayamazsınız. Tıpkı ekmek hamuru gibi hafif ele yapışan cıvık bir hamur olması gereklidir. Bu yüzden unu eklerken çok dikkatli olmalısınız.

Hamuru istenen kıvama gelene kadar yoğurun. Yoğurduktan sonra üzerini kapatın ve 15 dakika dinlendirin. Eğer mayalı yaparsanız bu dinlenme süresini 40 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Hamur dinlendikten sonra 2-3 adet eşit büyüklükte bezeler elde edin.

Tezgaha biraz un serpin ve bezelerin her birini oklavayla açın. Dilerseniz, oklavaya da un serpebilirsiniz. Çok kalın ya da ince bir şekilde açmamaya özen gösterin.

Hamuru açtıktan sonra bir bardak yardımıyla bastırarak daire şeklinde parçalar elde edin. Bu parçaları bir kenara ayırın.

Bir kızartma tavasına yağ koyun ve kızdırın. Yağın iyice kızması da çok önemli çünkü kızmadığı takdirde hamurlar yağı çeker ve kabarmaz.

Hamurları çok sıkışık olmayacak şekilde tavaya atın ve önlü, arkalı pişirerek kızartın. Hamurları tavaya atınca üzerlerine biraz bastırırsanız yağ çekmeden kabararak pişmelerini sağlarsınız.

Kızardıktan sonra içine peçete sermiş olduğunuz bir servis tabağına pişileri alabilirsiniz Böylece fazla yağından da kurtulursunuz.

Hazırladığınız pişilerin üzerine pudra şekeri serperek tatlı şekilde de yiyebilirsiniz. Hiçbir şey dökmeden, kahvaltılıklarla ve reçellerle de yiyebilirsiniz. Kahvaltıda, çay saatlerinde sizi mutlu edecek bu lezzeti en kısa zamanda deneyin.

Afiyetle tüketin.

yeni -->

E-postanızı bırakın, yeni tarifler size her gün otomatik ulaşsın!